Farnosť
Púchov

oltár

Ľudová čítanka 2008

 1. Naša reč má byť milá, láskavá, otvorená, pravdivá. Nikdy nesmieš povedať nepravdu na svoje ospravedlnenie, ani zamlčať pravdu. Také spôsoby sú nebezpečné. – Zobrala si neverca, vraj ho privedie k viere. Nie, naopak. – Ide o boj svetla s tmou, neprijímame pravdu, lebo nás usvedčuje zo lži. Nebezpečenstvá: Kto tvorí projekty na našich školách? New Age všetkými prostriedkami. Mária Goretti. Chlapec z ulice, nikto ma nemá rád.
 2. Hrdinovia z tébskej légie, 6000 vojakov, svedkovia viery. Zábava smrti, 142 zhorelo.
 3. Ľútosť u spovede, bolesť srdca. So sestrou mali sme sa radi, zomrela, je zatratená: Nikdy som sa nevyspovedala z hriechu nečistoty, hanbila som sa, som nešťastná. Mnohí prišli do neba, nie že boli lepší, ale preto, že sa dobre vyspovedali. Sv. prijímanie je dar, ale mnohí sú ľahostajní, to je pohŕdanie. L.N. Tolstoj: „Vzkriesenie“, Nechľuďov viedol nemravný život , potom dychtivo čítal Písmo a zmenil život. – Človek konzumu a pôžitkárstva nie je schopný prijať vzkrieseného Krista. Thomas Merton v detstve mal zlú výchovu, oddal sa pôžitkárstvu, mal hrozné videnie, rozplakal sa, „Hora siedmich stupňov.“
 4. Dostojevskij: Dnešný svet sa rúti do záhuby, stratil Boha. Svet bol vždy taký, aké boli jeho ženy. Šťastná je rodina, ktorá má dobrú mamu. V Korei opilý muž, doma hádka, odišiel a na ulici strieľal do každého. Manželka je zodpovedná za manžela. „Bože, premeň moju manželku na jemnú holubicu.“. Svet je taký, aké sú dnešné ženy a dievčatá. – P. Mária vzorom. Dievča v Lurdoch uzdravená z rakoviny. Starec Paisija a mládenci chcú zázrak, nôž. Hriešne lásky rozbúria citový život a pomýlia zdravé myslenie a uvažovanie. Ruženec spája rodinu v láske.
 5. Je dosť zlé, keď dieťa prvé informácie z náboženstva dostáva až v škole. To musí dostať v rodine v predškolskom veku. Keď tento základ chýba, nik ho nenahradí.- Mama šije doma, 3-r. Jožko sa sám hrá, naraz príde k mame a pýta sa do náručia. Mama odloží šitie, zoberie ho: „mamička, ja ťa moc ľúbim“, „Jožko, aj ja teba“. Že svet je zlý? Nezlyhala mládež, ale matky pri výchove, ale matky môžu ten svet znovu napraviť. Pius X. – Len preduchovnelý kňaz. J. Vianey: Nechajte 20 rokov ľudí bez kňaza a budú sa klaňať zvieratám.
 6. Rimania, Gréci, sex, zvrátenosť. Stvoriteľ dal silu do sexu a určil zákony. Z Hlohovca zlý príbeh. Mária Goretti. Cit hanblivosti je najväčšia ochranná sila. Vražda v Bostone z rozkazu Satana. Pamätaj na svoju smrť, Collot, revolucionár. Moja manželka nepracuje, aby sa mohla venovať deťom, uskromňujeme sa, ale žijeme šťastne, v láske. Bez dialógu to nepôjde, dialóg môže existovať na rôznych úrovňach, pomáha žiť v harmónii.
 7. Sväté Písmo čítať a nechať sa ním formovať. Božia milosť, spása alebo zatratenie. Eliáš.
 8. Túžba po bohatstve. Stanislav, ctiteľ P. Márie. Michal, mladý náhle zomrel, rodina? Vojna, americký pilot a Japonec, ruženec. Dievčatá a ženy, v ich rukách je budúcnosť. Svätý Alfonz svojej matke vďačí za všetko.
 9. Svätá matka vychováva dobré deti, dobrá matka vychováva ľahostajné deti a ľahostajná matka zlé deti. Girkij, Matka. Sašo a kráľ, príprava na dlhú cestu. Pokušenia. Aká matka, taká nedeľa. Moskva, Bohorodička, zachráň nás!
 10. Odiseus, vábidlá dnes. Mladá, rozvedená zomiera na rakovinu. Šťastná chudobná viacdetná rodina, manželka nepracuje. Eva Lavalier. Kristová sila v rodine musí vyžarovať, to je základ výchovy.
 11. Pri zomierajúcom opakovať ľútosť. Anjel strážny. Najdôležitejšie nie je zdravie ale spása.
 12. *Plank./ Koreň zla, láska k peniazom. Major, fotky rodiny. Vlažnosť, najhorší stav. Príbeh detí z Maďarska, guľa v škole, a prišiel. Láske sa musia naučiť rodičia a až potom deti. Dostojevskij: svet stratil Boha, záhuba. V našej rodine nebola radosť, mama zomiera, pri tom bozkáva kríž a nato jej neveriaci chlapec sa mení.

Z kresťanskej knižnice Púchov, 2009.

« Späť na úvod

Dnes je 25.11.2020

© 2010 v rámci projektu Fara.Sk