Farnosť
Púchov

oltár

Tvoje dieťa a drogy

Táto odborná kniha od Dr. R. Campbell z USA radí rodičom a pedagogickým pracovníkom, pretože málokto vie pochopiť všetky príčiny vedúce k užívaniu drog, a i keď majú dobrú snahu pomôcť deťom, pri pomoci zlyhávajú. Ako sa prejavuje závislosť? Kto je na vine? Ako môžu rodičia zavčasu zbadať, že ich dieťa berie drogy. Ako dieťa chrániť vopred preventívne a pomôcť mu k šťastnému životu bez drogy. MUDr. J. Kraus konštatuje, že na Slovensku od r. 1994 počet drogovo závislých stúpa.

*Fyzická závislosť sa síce lieči, avšak podstatné príčiny problému závislosti na droge prevážne sa neliečia. Dieťa len navonok budí dojem, že mu bola podaná pomocná ruka, avšak skôr či neskôr nájdu cestu k drogám znovu. Počet užívateľov drog rapídne stúpa. Neexistujú drogy, ktoré by nezanechali následky, zvlášť v nervovom systéme. Učitelia sú znepokojení, zvlášť cez letné prázdniny sa školáci oddávajú drogám a často o tom rodičia ani netušia. – Ako viesť rozhovor, keď zistíte, že vaše dieťa experimentuje s drogami. Rozhovor by mal byť dialogicky, s láskou. Žiadne dieťa dnes nie je imúnne, dnes skoro každé dieťa sa dostane do kontaktu s drogami a bude musieť sa rozhodnúť, či ich vyskúša alebo nie. Neodkladajte tento rozhovor, až vaše dieťa bude dospievať. Využite situáciu, keď sa objaví v TV alebo v novinách známa osobnosť obvinená z drog.

*Rozhovor 14. ročnej Peggy, závislej na drogách s Dr.R. Campbellom. „Premýšľam, prečo si taká bláznivá?“ „To sú stovky veci. Nikdy som sa nevedela rozprávať s mamou. Ona neznášala, keď bol niekto rozladený. Celý čas sa s otcom len hádali. Ako by ste sa Vy cítili doktor Campbell, keby Vám Vaši rodičia povedali, že sa idú rozviesť a Vy sa máte rozhodnúť, s ktorým z nich chcete žiť?“ – „ Pravdepodobne by som aj ja plakal ako ty“. – „Chcela som, aby vedeli, že ich potrebujem obidvoch, ale nezabralo to. Mama mi i naďalej dávala „valium“, aby som bola duševne vyrovnanejšia. Potom som začala užívať drogy. Všetko sa mi zosypalo, celý môj život je jeden veľký zmätok“. Rozvod Pegginých rodičov nebol jedinou príčinou jej drogovej závislosti, bol to aj nedostatok dobrých vzorov významných dospelých ľudí, ktorí predstavujú dôležité hodnoty. Boli aj pokušenia, to všetko vytvára frustrácie, ktoré mladí sami nezvládnu a tak sa obracajú na priateľov, ktorí majú na bolesť rýchlu náplasť, drogy. „Peggy, uvedomuješ si, že užívanie drog je aj vyjádrením hnevu voči tvojej matke, čosi ako pomsta?“ – „Takto som nad tým nikdy neuvažovala“. – „To je jeden ďalší dôvod a ďalšie ešte budeme objavovať“.

*Naše deti potrebujú v každodennom živote oporné body a chcú, aby ich stanovili rodičia. Majú vrodenú potrebu byť milované bezhraničnou láskou. Potrebujú poznať etické a mravné hodnoty tak, ako to učí kresťanstvo, aby sa mohli po všetkých stránkach rozvíjať. Rodičia, vaše deti vás potrebujú a chcú vás vo svojich životoch. Spomeňte si napr. na študenta Tima, ktorému tréner obliekol dámske spodné prádlo. Timm bol hrdý na to, že jeho rodičia zasiahli. Ich konanie Timovi prezradili, že je pre nich dôležitý.

*Angelo, 16. ročný, začal s drogami, keď mal 11 rokov. Partia, chalani. Jeho potlačený hnev, depresie a mladí ľudia radi maskujú svoju depresiu pred inými, len v samote sa jej poddajú. Ďalší problém je spojený s hyperaktivitou – neposednosťou, poruchy učenia. Rýchlo skáču z jednej veci na druhú, čo vyvoláva dojem, že sú veľmi „živé“. Keď dospejú do puberty, ich problémom je depresia a to je dôvod na drogy, myslia si, že tým bolesť odstránia. Keď mal Brad tri roky, dostal záchvat zúrivosti, lebo mu mama nechcela kúpiť hračku. Otec na to: „Ale veď mu ju kúp, prečo by sme mu nemohli urobiť radosť“. Keď mal Brad 8 rokov, hrubo nadával učiteľke. Mama sľúbila učiteľke nápravu; otec ale reagoval opačne, bol na chlapca hrdý, že sa výborne učí. Keď mal Brad 11 rokov, riaditeľ školy hovorí rodičom: „Už viete, že Brad siaha dievčatám pod blúzku a fajčí marihuanu?“ Mamu to mrzelo, ale otca nie, on sa synáčika zastával. Dnes má Brad 21 rokov a je úplne závislý na drogách a alkoholu a skončil v liečebnom ústave, kde sú mnohí takíto mladiství, špatne do života pripravení, cítia sa neistí, nemilovaní. Pekná 14.ročná Pam mala všetko a predsa uviazla v drogách. Jej rodičia boli prísni a vychovávali ju Pekná 14.ročná Pam, čo musí a nesmie robiť. Okrem toho, že to nebola dobrá metóda, zanedbali psychickú, emocionálnu a duchovnú stránku.

*Larryho som umiestnil v nemocnici, lebo sa pokúsil o samovraždu. Stále má samovražedné myšlienky a potrebuje intenzívnu starostlivosť. Je to nahnevaný chlapec. Nebol si vedomý, že je chorý. Povedal, že s drogami sa cíti omnoho lepšie a čaká, až odtiaľto vypadne. Deti ako Amy a Larry sa liečia samé, drogy berú jednoducho preto, aby sa nejako pretĺkli každým dňom. Je pre nich fyzicky takmer nemožné s drogami prestať. Potrebujú správnu diagnózu a až potom liečbu. Deti, ktoré trpia hraničnou poruchou osobnosti, kopírujú inú osobu s poruchou osobnosti a myslenia. A určiť tu jasnú a správnu diagnózu je veľmi pracné, skoro nemožné bez zapojenia do procesu i členov rodiny. Učitelia sa s tým problémom stále stretávajú, no len zriedkakedy chápu, že ide o dieťa s hraničnou poruchou osobnosti. Keď sa dieťa posadí v riaditeľni, zdá sa byť normálne. Je to tým, že dieťa je v pomerne izolovanej miestnosti, bez hluku a nemätie ho množstvo podnetov. Ale akékoľvek podráždenie môže vyvolať bolestivé pocity a na ich úľavu sú práve drogy. Kathy má 18, je to utrápená žena. K vôli drogovej závislosti vyhľadala liečbu už skôr, no bezúspešne. Má teraz bulímiu, 2x sa pokúsila o samovraždu a je stále závislá od drog. Kathy má 3 problémy: trpí hraničnou poruchou osobnosti, má bulímiu a závislosť na drogy. Každý z týchto príznakov je prejavom nejakého psychologického problému. Kathy obviňuje rodičov, ktorí len predstierajú starostlivosť a lásku k nej... Kathy predstavuje určitú krajnosť, čo sa týka samoliečby. K vôli nesprávne určenej diagnóze v minulosti, je Kathy teraz v skutočnom nebezpečenstve. Skontaktovali sme sa aj s jej strednou školou. Hnev a depresia sú dve hlavné príčiny drogovej závislosti a k tomu sa môže pridružiť i bolesť z porúch učenia.

*Ako chrániť svoje dieťa pred drogami? Vzory správania sa začínajú fixovať už od narodenia. Na správanie dieťaťa je nanajvýš dôležitá reakcia rodičov. Práve sú to reakcie rodičov, ktoré spôsobujú, či sa dieťa bude vyvíjať pozitívne alebo negatívne. Myslite na všetky potreby vášho dieťaťa, na fyzické, psychické, emocionálne (objatia) a duchovné (náboženské). Teda keď už nastane problém a zistíte, že dieťa berie drogy, v prvom rade je treba zistiť všetky príčiny, i faktory z podvedomia, prečo užíva dieťa drogy a to treba prenechať dobrému a skúsenému odborníkovi z oblasti psychológie a až potom môže nastúpiť lekár s liečbou. Rodičia nikdy nedokážu zabrániť užívaniu drog, pokiaľ nemajú širší obraz o celej situácii. Treba si pamätať aj to, že mladistvý nevie presne, prečo berie drogy. Prežíva ťažké obdobie, v ktorom sa snaží porozumieť vnútorným pocitom, ktoré ho zraňujú, je k vôli nim nešťastný a tak berie drogy, aby sa cítil lepšie.

„Kniha Prísloví“ 22,6 nás nabáda navykať dieťa na životnú dráhu, ktorej sa mu treba pridŕžať, potom sa od nej neodchýli ani v starobe.

TVOJE DIEŤA A DROGY od Dr. Ross Campbell, vydal Portal libri v r. 2003.

« Späť na úvod

Dnes je 25.11.2020

© 2010 v rámci projektu Fara.Sk