Farnosť
Púchov

oltár

Väzenkyňa z Teheránu

Pravdivý príbeh iránskeho dievčaťa odsúdeného k trestu smrti. Autorka Márína Nematová opisuje hrôzy a krutosti života v povestnom väzení EVIN , kde sú nevinní bežne mučení a vraždení ešte i dnes. Roku 1982 bola 16.-ročná Márína Nematová na základe podozrenia zatknutá príslušníkmi revolučných gárd. Udala ju jej učiteľka zo školy.
Príslušníci revolučných gárd eskortovali dievčatá na nádvorie väzenia a tam ich kruto bičovali. Zakúsila som strašlivú bolesť z bičovania. Ledva sme sa postavili na nohy. Potom nasledovali kruté výsluchy s ďalším  bitím. S viacerými dievčatami som bola odsúdená na smrť zastrelením. Vyšetrovateľ Ali s povolením Chomejniho mi zmenil trest na doživotie a v poslednej minúte ma zachránil od smrti zastrelením.

82. Moje detstvo. Spomínala som si na krásne detstvo, na prázdniny pri mori, na večierky s priateľkami, na prvú lásku. Obaja sme sa vyšplhali na „modlitbovú skalu“, zdvihli ruky k oblohe a ja som hovorila Dávidov žalm: Hospodin je môj pastier... To bolo nádherné, prehlásil Áráš, „ premýšľala si niekedy, čo sa s nami stane, až zomrieme?“ – Smrť je tajomstvo.
98. Teta Zenja je presvedčená, že v Iráne sa stane to isté, čo v Rusku. Revolúcia v Rusku nemala dobrý základ. 172. Príslušníci iných národnosti, prevážne kresťania, tvoria tu v Iráne malú menšinu, takže sme boli nejakým spôsobom navzájom prepojení a solidárni.
242. Vo väzení EVIN: „Míno, ja som poprave unikla o vlások. Teba popravia, ak budeš hovoriť proti vláde a proti Chomejnimu. Tvoja smrť nič nevyrieši.“ Mína: „Takže si spolupracovala a prežila?!“ – „Presne to tak nebolo. Hrozili mi, že ublížia a zničia celú moju rodinu. Nikdy by som rodinu nevystavila tomu krutému nebezpečiu.“

266. Dialog Ali a Márína. Ali: Neobhajujem násilie, ale niekedy iná voľba neni. Ak nezabijem toho iného človeka, potom tí zlí vyhrajú a ja alebo ty prehráš. Márína: Ak víťazstvo vyžaduje zabíjanie, potom radšej prehrám. Ale tí ostatní, ktorí budú svedkami mojej smrti, budú vedieť, že som zomrela, pretože som odmietla ustúpiť pred nenávisťou a násilím a ráz možná nájdu nenásilnú cestu, ako poraziť zlo.
Zdá sa, že Ali si začal uvedomovať nezmyselnosť násilia, mučenia a popráv nedospelých deti, menil zmýšľanie, dal výpoveď, ale stálo ho to život, zastrelili ho tí, ktorým predtým slúžil.
Táto kniha opisuje násilnosti vychádzajúce zo stredovekého uvažovania a tiež hrôzy a krutosť vo väzení EVIN , kde sú nevinní bežne mučení a vraždení. Márína Nematová píše s nezlomnou odvahou v boji o záchranu vlastného života. Prežila holokaust, ale niektoré dievčatá, ktoré to prežili, nechcú o tom ani rozprávať, pri spomienke prežívajú hrôzu.
Podobné neuveriteľné svedectvá opisujú aj iní autori. Mladú Touriu Tiouliovú uniesli a znásilnili traja muži, ale ona bola obvinená z mimomanželského styku a trýznená vo väzení.

Z kresťanskej knižnice Púchov, 2008.

« Späť na úvod

Dnes je 25.11.2020

© 2010 v rámci projektu Fara.Sk